Pterapogon kauderni jest chyba najprostszą rybą do rozmnożenia w warunkach domowych, jednak aby się do tego zabrać potrzeba trochę wiedzy…

Aby rozróżnić samca od samicy jest bardzo prosty sposób, a mianowicie na brzuchu między płetwami piersiowymi a odbytową znajdują się jedna lub dwie czarne kropki- samiec posiada dwa wystające pypcie natomiast samica tylko jeden.

Mamy parę i co dalej? Czekamy.

Jak już para będzie w odpowiednim wieku sama zacznie trzeć się regularnie. Po pierwszych tarłach, niedoświadczonych rodziców, nie robił bym sobie zbyt dużej nadziei na odchowanie młodych. Samiec często połyka ikrę przez to, że ma za mały pysk do odchowania takiej ilości ikry jaką samica wyprodukuje, lub po prostu z głodu, ponieważ samiec musi nosić ikrę przez około 30 dni i w tym czasie nie pobiera on pokarmu.

Jednym z sposobów na uchronienie się przed połknięciem ikry jest jej zabranie do specjalnego inkubatora. Wygląda to w sposób następujący:
Wyławiamy samca i wyjmujemy go nad wodę, jest szansa, że samiec wypluje sam ikre pod wpływem stresu, jednak z doświadczenia wiem, że najczęściej konieczne jest otworzenie rybie pyszczka przy pomocy patyczka higienicznego i wytrząśnięcie ikry.  Procedura ta jest teoretycznie prosta jednak w praktyce najtrudniej jest złapać samca, co powoduje wielki stres dla ryby.

Ikra w inkubatorze rozwija się w takim samym tempie jak u samca w pysku. Powinna ona mieć intensywny kolor pomarańczowy, wszystkie ledwo żółte/szarawe ziarna ikry są niezapłodnione.

Młode pterapogony w inkubatorze przez pierwsze dni życia nie przyjmują pokarmu żywiąc się zawartością woreczka żółciowego, po około 4-7 dniach zaczynamy podawać wrotkę lub świeżo wyklutą artemię. Młode które zostały wypuszczone przez samca w naturalny sposób możemy karmić od pierwszego dnia. Już po tygodniu od zaczęcia podawania klutej artemii można podawać mrożonki takie jak: ikra homara, ikra morska, plankton czerwony, wrotka. W wieku 3 tygodni młode są już na tyle duże, że można im podawać mrożoną artemię.

 

Samica jest w stanie przekazać samcowi ikrę co około miesiąc, jednak trzeba pamiętać o tym, że samiec nie jadł przez ostatnie tygodnie, w tej sytuacji należy odseparować samicę od samca (nie dotyczy w przypadku użycia inkubatora). Zdażały się przypadki iż nadgorliwy tatuś umierał z głodu ze względu na ikrę.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Tobie drogi czytelniku ten temat, jak będziesz miał jakieś pytania pisz śmiało w komentarzu 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *